top of page

НИКОЛА ТЕСЛА

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум

Архива

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум „Никола Тесла” 

1074 Будимпешта, Трг ружа 6-7
тел: +36-1351-6550 факс: +36-1351-6554
e-mail: kontakt@nikola-tesla.hu

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

© 2016 Nikola Tesla Budapest

Последње вести
Јасмина Латас

СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ „ХОЛИСТИЧКИ ПРИСТУП У РАДУ СА ДЕЦОМ“

Семинар за васпитачице и учитељице, на којем су представљени садржаји из програма Образовања плус, одржан је 24. и 25. новембра 2018. године. Семинар су водиле Весна Радоњић и Драгана Милић, педагози из Београда.

Првог дана семинара педагози наше школе упознали су се са карактеристикама окружења у коме расту наша деца и улози темперамента и стилова учења у раду са децом. Кроз разне примере приказане су нам активности које ангажују обе хемисфере мозга и поспешују холистички развој детета (физички, емоционални, социјални и когнитивни). Предавачи су нам презентовали разне начине на које је могуће створити позитивну атмосферу за учење, као и стварање атмосфере инклузивности у одељењу.


Другог дана семинара приказана је радионица коришћења и креирања прича и бајки у раду са децом. Имали смо прилике да видимо приказ књиге „Лековите приче“ , Сузан Пероу, светског стучњака за „лечење причама“ и начине како да допремо до дечје душе, користећи педагошко-терапеутску моћ приче. Приче се обраћају детету кроз метафору, повезују се са дечјим искуством и у дубини покрећу процесе који имају терапеутско, исцељујуће дејство и мењају дечји однос према себи и свету који га окружује.

Два дана су протекла у размени знања и искуства и сјајном расположењу. Цео децембар учитељице нижих разреда у настави су користиле неке од научених активности за развој обе хемисфере мозга.


Врло корисна и деци занимљива вежба је ,,знаковно писмо”. Деци ова вежба помаже да оком прате симболе са лева на десно, као што се наше писмо пише, симболи се повезују са покретом, вежба се фокус и концентрација. Деца могу сама да смисле знакове и одреде им значење тј. покрете телом и онда читају то што су написали. Тако схватају чему служи писање, вежбају читање са лева на десно и што је важно вежбају моторику. Васпитачи не уче децу да читају, то раде учитељице али ће вежбати и радити припрему за читање помоћу тела, кроз покрет.


Вежбе са рукама и прстима за стимулисање говора, когнитивних способности и памћења попут „Коларићу Панићу“, разне тапшалице („Бим-бам“) и друго.


Деца су живала почињући дан песмом „Данас, врло леп је дан“, да нам часове математике посети „Господин плус“ и да штрикамо прстима. Доказали су да пола метра штрикераја замењује 7 страна писања А4 формата танке, дебеле линије. Фантастична активност за децу посебно препоручљива за развој фине моторике.


Открили смо како да сопствену креативност и маштовитост усмеримо да би остварили бољу комуникацију са децом.


Програм усавршавања суфинансирао је Српски педагошки и методолошки центар.


bottom of page