Славица Зељковић
Тинин сан о Олимпијади у Јапану
Тина Тадић, врхунска јуниорска пливачица
Тина Тадић је ученица Српске гимназије „Никола Тесла“, похађа 9. б разред, живи у ђачком дому. У Будимпешту је дошла из Сарајева у жељи да јој ова школа буде одскочна даска за даље школовање али и за нове успехе у пливању. По доласку се одмах укључила у један од најбољих пливачких клубова, „Iron swim“. До сада се такмичила за Босну и Херцеговину, а жеља јој је да се такмичи и за Мађарску ако добије мађарско држављанство. Нада се да ће, као врхунски спортиста, успети у томе.
Са њом је било врло пријатно разговарати. Овде се не среће често неко ко говори сарајевским говором, чистом ијекавицом, и ко тако лепо, у говору, носи свој завичај и менталитет. Потпуно спонтана, природна, духовита, са оним хумором који смо тако волели гледајући некадашњу сарајевску хумористичку серију „Топ листа надреалиста“. Само што је наша Тина, надреално успешна у пливању. До сада је освојила нероватне 624 медаље, 40 пехара и бројне дипломе. Пливањем се бави од шесте године.
Тренирала је најпре у сарајевским клубовима „H2O“ и „Sharks“ и захваљујући одличном педагошком раду њених тренера, Денису Салиспахићу и Мирзи Чампари, она је успешно учествовала на државним и европским такмичењима.
На Централном европском првенству у Кошицама, 2016. у Словачкој, освојила је треће место и бронзану медаљу. Била је најмлађи учесник и многи су у њој препознали успешну спортискињу. Медији су писали о Тини као новој спортској нади.
Прошле године, у октобру је била на Јуниорским олимпијским играма у Буенос Аиресу. Сам одлазак на Олимпијаду где је било 4000 спортиста из целог света је за њу био неописиво леп доживљај.
Од самог отварања , преко такмичења, па све до затварања, на Олимпијади за њу је све било лепота младости, ведрине и спортског духа. Тамо је била 20 дана а седам дана је, из дана у дан, организовано такмичење у пливању: „Посматрала сам и друге спортисте у току такмичења, упознала многе младе људе, склопила пријатељства и доживјела незаборавна искуства. Заиста велика радост и привилегија сваком младом човјеку. Најљепше емоције носим одатле, емоције које не знају за географско ни национално поријкло, у којима нема предрасуда.
Тина се тренутно припрема за пливачку Балканијаду, Европско јуниорско првенство у Русији и Светско јуниорско првенство у августу, у Будимпешти:
„Напорно тренирам, сваки дан, најмање 4 сата. Рано устајем, на базену сам већ у шест, затим школа, па теретана а поподне поново пливање. Пуно тога се одричем али радим оно што највише волим. Мислим да ни таленат није толико важан као труд. Мој узор је Адам Пити из Велике Британије. Он је најбољи прсаш (пливач прсним стилом), икада. Од врсних пливача учим технику. Тренери су такође јако важни јер су увијек ту за мене. У Будимпешти ми је тренер Дора Киш. Пуно ми значи што зна енглески на ком комуницирамо. У клубу се добро осјећам. Пливање је најљепши спорт, а свако такмичење ми је изазов. И када ми је тешко, има нешто чаробно у мени одакле извлачим снагу. Понекада ми срце хоће да искочи од среће. Припреме, разни градови, базени, море, рафтинг, пливачки кампови, бројне државе и градови, узбуђење на такмичењима и радост коју приредим мојима, то је све дивно.“ Мирза Чампара, један од њених тренера је у једном интервјуу за Тину рекао: „Она има урођен и изузетан пливачки таленат и потенцијал. О томе има високу свијест и зна да је тајна у доброј органицацији и континуираном раду“.
Тина је из спортске породице. Тата је такође спортиста, бави се џудом, а сестра каратеом. Мама је њихов ватрени навијач и она Тину прати на бројним такмичењима. Желимо јој успех на Олимпијади у Јапану 2020. о ком сања и за који се вредно припрема.
Чија је Тина?
Занимљиво је да Тина никада до сада није имала спортску стипендију нити било какву помоћ, за набавку опреме која је за пливаче прилично скупа, као и за сама такмичења. Обично су се спориле Република Српска (Источно Сарајево) где је Тина живела до доласка у Будимпешту и Федерација БиХ где се такмичила коме Тина припада, ко би требало да јој дâ стипендију? Тако је остајала без материјалне потпоре иако је и једна и друга страна поносна на њу. Да су јој стипендију дали и једни и други, не би погрешили, била би мања морална штета за њих. А она нема проблем за коју ће се земљу такмичити, само жели да се такмичи и да буде најбоља.Спортисти су грађани света.
Олимпијске игре младих
Олимпијске игре младих као и Олимпијске игре сениора одржавају се сваке четири године. Олимпијске игре младих представљају изузетан спортски догађај којим се, осим спортских такмичења, промовишу јединствени културни и образовани програми укључујући теме као што су: олимпизам, друштвена одговорност, развој вештина и здрави стилови живота. Као тринаестогодишња пливачица сарајевског Шаркса, обарала је у рекорде у БиХ на 50, 100 и 200 метара прсно и у делфин стилу на 50 метара у млађој категорији.