Драгомир Дујмов
Српскa гимназијa „Никола Тесла” Почео писмени део матурских испита
У Српској гимназији „Никола Тесла” у Будимпешти се у петак, 3. маја, тачно у 7.30 часова у библиотеци наше вапитно-образовне институције окупљеним матурантима обратила директорка др Јованка Ластић. Она је у свом говору истакла да су сви ученици успешно завршили своје гимназијско школовање и да се свима пружа могућност да полажу матурске испите. Директорка је уједно и упозорила кандидате да се стриктно придржавају свих законских правила током писања писменог дела испита зрелости.
Тога дана су матуранти, укупно 63 ђака, полагали писмени испит из српске књижевности и језика.
Први део писмене матуре средњег нивоа из српске књижевности састојао се из разумевања текста и писања аргументације. Овај пут матуранти су требали да прочитају и дају одговор на тему „Медији данас – Увод у масовне комуникације”.
Што се тиче аргументације, кандидати су могли да бирају између два задатка: „Постоји ли проходност између различитих видова уметности? Књижевна дела све чешће бивају филмски адаптирана. Да ли је могуће у потпуности пренети оригиналну поруку изворног дела? Изнеси свој став, поткрепи га аргументима, и међу њима се осврни на лични доживљај” и „Српска земаљска самоуправа објавила је конкурс за додељивање ђачких стипендија. Напиши молбу и наведи у њој зашто ти заслужујеш да ти се додели стипендија”. За решавање првог дела писменог испита ђаци су на располагању имали 90 минута.
У другом делу писменог испита матуранти су могли да бирају између две понуђене теме. За решавање овог другог дела писменог матурског испита кандидати су имали 150 минута. Први задатак је носио назив: „Књижевна анализа”. Прва тема је била: „Анализирај Вечитог младожењу Јакова Игњатовића као друштвени роман. Кроз два лика романа одреди узроке успона и пропадања породице”. Друга тема је била „Књижевна паралела”, тачније „Родољубиво песништво кроз књижевне епохе српске књижевности. Представи родољубиво песништво уз њене одлике и анализирај измену њених мотива код Ђуре Јакшића и Милана Ракића у различитим књижевним раздобљима.” Матурантима су дате песме Ђуре Јакшића „Отаџбина” и Милана Ракића „Наслеђе”.
Већина матураната је за тему писменог испита одабрала анализу романа Јакова Игњатовића, зачетника српског реализма, родом из Сентандреје.
Срећом, теме нису биле тешке, па се и матуранти надају да ће се то позитивно одразити и на њиховим резултатима.
Наредне седмице следе писмени испити из мађарског језика и књижености, математике, историје и других предмета. Усмени део матуре почиње у другој половини јуна месеца. До полагања усменог дела матурантима стоји на располагању месец дана како би се могли поштено припремити за „испит зрелости”.