top of page

НИКОЛА ТЕСЛА

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум

Архива

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум „Никола Тесла” 

1074 Будимпешта, Трг ружа 6-7
тел: +36-1351-6550 факс: +36-1351-6554
e-mail: kontakt@nikola-tesla.hu

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

© 2016 Nikola Tesla Budapest

Последње вести
Славица Зељковић

Одржана смотра дечијих драмских радионица

У организацији Српског културног и документационог центра у Мађарској, одржана је 7. јуна „Смотра дечијих позоришних радионица.“ Имали смо прилику да видимо три представе. Српска школа из Батање учествовала је са две. Ученици од 1-4 под руководством учитељице Сање Ковачевић извели су „Обрнуту бајку“, а представу „Јединица и пролеће“, видели смо у извођењу ученика од 5-8 разреда са учитељицом Наталијом Пауновић.

Ученици Српске школе „Никола Тесла“, од 5-8 разреда извели су представу „Косовка девојка“. Представа је изведена под руководством проф. Зорице Јурковић, а рађена је по мотивима мита о Косовском боју и циклуса народних епских и лирских песама о боју косовском.

Овај, већ традиционални сусрет деце из српских школа у Мађарској је, у аули Српске школе „Никола Тесла“, отворио директор Центра, Милан Ђурић: „Велика ми је радост што смо опет заједно. Ово је 15. година како се састајемо овим поводом. Циљ нам је да се кроз игру, глуму и креативни рад, дружимо. А кроз игру понајвише учимо. Драмске радионице не само да посдтичу дечију машту, већ доприносе развоју емоција и менталног капацитета. Осим тога, жеља нам је да негујемо наш српски језик, позоришни израз, песму и фолклор. То су лепа обележја нашег народа. Уживајте у богатом програму смотре!“

 

Модеран приступ бајкама


„Обрнута бајка“ је изузетно занимљива прича, која има за циљ да новим генерацијама читалаца приближи, на духовит начин, класичне бајке. У њој се мешају ситуације из Црвенкапе, Ивице и Марице и треће бајке чији су јунаци Принц и Принцеза. А сама радња је смештена у модерно време. Марица се сусреће са Вуком. Она тражи Ивицу, а Вук Црвенкапу. Марица има код себе мобилни телефон, зове Ивицу, а Вук се чуди зашто код ње не види корпу са понудама за баку. Марица објашња Вуку да тражи брата и кућу од чоколаде. Тек тада Вук види да је залутао у другу причу, али пристаје да у њој остане. Паралелно са овим сусретом одвија се сусрет Ивице и Црвенкапе. Ивица саветује Црвенкапу да оставља трагове од белих папирића како би их лакше нашла Марица. У целу заврзламу се уплићу Принц и Принцеза. Наравно, они су из треће приче. У једном тренутку су сви јунаци на сцени. Они превазилазе конфликте и мире се. Приповедач поентира причу: „О! Види, види, сви су ту! Е, баш лепо. Стижем тачно на време да вам испричам крај. Ивица и Марица ће коначно отићи кући, Црвенкапа и Вук ће отићи у неки ресторан и тамо ће коначно имати један нормалан ручак, а овај краљевски пар, господин Принц и госпођа Принцеза, е, они ће се венчати и живеће до краја живота, као што то буде у свакој, па и у овој бајци“. Сценографију за представу је радила учитељица Наталија Пауновић.


Представа „Пролеће и Јединица“ започиње сценом у учионици. Деца су у бригама због многобројних домаћих задатака из математике, географије, српског језика. Јунаци представе су: Деца, оцене: Јединица и Двојка и Пролеће. Девојчица која глуми Пролеће уноси ведрину, носи цвеће у корпи, тражи да деца изађу напоље да уче у природи и од природе. Прича им о лепоти, о мирисним вртовима, сунцу. Деца се жале због обавеза, жале се на Јединицу која прети да ће да загосподари разредом. Јер ко изгуби борбу с њом постане слуга. Они се против ње боре тако што стављају књиге под главу, пишу пушкице по рукама и клупама, носе крило шишмиша да им донесе срећу и чарапу наопако да их чува од урока. Тешко им пада да „загреју столицу“ и уче па су обасути јединицама и двојкама. Пролеће их заступа, и у тесту знања побеђује Јединицу. Показује својим примером да је моћ знање. Деца су одушевљена Пролећем које постаје њихов јунак. Представа се завршава тако да заједно са Пролећем терају лоше оцене из разреда. Наравоученије је: Знање је најбоље оружје против таквих „злотвора,“ као што је незнање. Сви славе победу песмом Драгана Лаковића „Другарство“ (Сви треба да знају шта другарство значи/ заједно смо већи/ заједно смо јачи...)“


Мултимедијална „Косовка девојка“


Представа „Косовка девојка“ коју је извела драмска секција Српске школе „Никола Тесла“ је попут раскошног мозаика. Изведена је двојезично, на српском и мађарском. Састоји се од глуме, фолклора, песама, као и од усмених предања у којима је је испричан мит о Косовки девојци. Посебно је занимљивом кореографијом представљен Косовски бој. Кроз неке сцене и дијалоге, преплетена је песма „Уснула је дубок санак“, а рецитовани су и одломци из народне епске песме „Смрт мајке Југовића. Реквизите за представу је урадила проф. ликовног Изабела Борза.

Прво извођење ове представе је било на фестивалу основних школа у фебруару када је драмска секција „Сунцокрет“ освојила друго место од укупно 20 школа и преко 200 учесника.


Смотра драмских радионица није била такмичарског карактера. Учесници су испољавали своју спонтаност и самосталност. Показали су моћ маште и покрета, преношење информација вербалним и невербалним путем. И на крају, изражавали су себе и свет око себе. Сви су уживали, и извођачи и публика. По завршетку смотре, организатори су за госте из Батање осмислили програм разгледања Будимпеште и одлазак у Зоолошки врт у Варошлигет.


bottom of page