top of page

НИКОЛА ТЕСЛА

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум

Архива

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум „Никола Тесла” 

1074 Будимпешта, Трг ружа 6-7
тел: +36-1351-6550 факс: +36-1351-6554
e-mail: kontakt@nikola-tesla.hu

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

© 2016 Nikola Tesla Budapest

Последње вести
Д. Дујмов

Стручно усавршавање наставника

У организацији Српског педагошког и методолошког центра на челу са Јулијаном Которчевић у Српском забавишту, основној школи, гимназији, колегијуму и библиотеци „Никола Тесла” у Будимпешти 25. и 26. новембра одржано је стручно усавршавање за васпитаче, учитељице наставнике и професоре у предшколској установи, основној школи и гимназији.


У понедељак 25. новембра са почетком у 15 часова у школској бибилиотеци су почела предавања за представнике предшколске установе. Предавањe на тему „Рад са децом која се тешко прилагођавају” одржала је проф. др Биљана Стојановић, педагог и психотерапеут.

За учитељице ниже разреде основне школе понуђени су мултимедијални садржаји у настави природе и друштва коју је одржала доц. др Оливера Цекић, стручњак за методику наставе природе и друштва. Потом је уследило предавање под насловом „Емоционални аспекти васпитног рада” психолога и психотерапеуте проф. др Радмиле Миловановић.

Истога дана одржано је и предавање „Древне математичке вештине у савременом образовању” доцента др Ненада Вуловића, експерта за методику наставе математике.


Тога поподнева у кабинету за српски језик и књижевност заинтересовани гимназијски професори су могли да прате веома занимљива предавања из области срске књижевности. У програму су биле понуђене две теме: „Наставни и ваннаставни аспекти тумачења Андрићевог романа „На Дрини ћуприја“, излагање др Вукосаве Живковић и „Проучавање романа „Сеобе“ Милоша Црњанског“, предавање мр Валентине Вукмировић Стефановић. Обе професорке предају у Земунској гимназији, која је дугогодишњи партнер наше школе у организовању усавршавања.


Ваља истаћи да је пре подне био одржан огледни час из књижевности у 9-ом разреду. Наставну јединицу „Илијада“ је обрадила Кристина Бекић, професорка српског језика и књижевности у Српској гимназији „Никола Тесла“ у Будимпешти.


Недуго потом директорка др Јованка Ластић поздравила је све присутне и одржала занимљиво предавање о структури и о васпитно-наставним циљевима српске школе у мађарској престоници. Након њеног предавања следиле су радионице на којима се разговарало о примени нових наставних помагала, уклапању дигиталних средстава у настави књижевности.


Следећег дана, у уторак, наставници су слушали излагање доц. др Ненада Вуловића, стручњака за методику наставе математике са насловом: „Развијање језичких компетенција решавањем математичких задатака”. Нешто доцније следило је предавање „Интегративне активности у настави природе и друштва” од стране доц. др Оливере Цекић, експерта за методику наставе природе и друштва.


Истог поподнева за наставнике и професоре који предају природно математичке предмете предавање је одржала др Томка Миљановић, стручњак за методику природно математичких предмета.


На крају другог дана проф. др Радмила Миловановић, психолог и психотерапеут је у кабинету за енглески језик говорила о менталном здрављу деце и младих.


У оквиру усавршавања гости су у пратњи својих домаћина посетили Сентандреју и обновљени Црквени музеј, као и некадашњи српски центар Пеште са задужбинама Саве Текелије, Наума и Јелене Бозде. Првог дана су гости и домаћини ради бољег упознавања и успостављања успешне сарадње провели једно дивно вече у лепој атмосфери на једном од бродова чаробне Будимпеште.

bottom of page