Д. Д.
Свечаност „Предаја пантљика” генерације 2016-2020
По свему судећи најсвечанији догађај током гимназијског школовања јесте неизоставна свечаност „Предаја пантљика” чиме ученици 12. разреда симболично ступају у ред матураната. Ова традиција потиче из 1830. године када је у Шелмецбањи (данас Банска Штијавница) организована прва свечаност таквог типа. Тада је она носила назив „валетање”, по латинској речи „Valete” што значи „Живите срећно!” Матуранти су се већ и тада китили пантљикама (тракама) које су симболисале чин растанка.
Ове године је ова важна манифестација приређена у Културном центру МОМ у Будиму. Ученици 11. разреда Српске гимназије „Никола Тесла” у Будимпешти уложили су много труда да се ова свечаност одржи на достојан начин.
У суботу, 15. фебруара, са почетком у 19 часова у препуној сали зачули су се први звуци свечаног програма. Ову приредбу су својим присуством увеличали Иван Тодоров, амбасадор Републике Србије у Будимпешти и Вера Пејић Сутор, председница Самоуправе Срба у Мађарској.
Присутне су поздравили водитељи програма Аница Шијаковић и Марко Планк најављујући редослед програма. Уследила је додела пантљика уз пратњу пријатне музичке подлоге и пуштања слајдова слика матураната из раног детињства. Осим слављеника на сцену су ступиле и разредне старешине Андреа Мештер Апјок, Весна Бабић Седлачек и Светлана Чемерикић Кучера у пратњи разредника у ђачком дому Драгане Меселџије, Лазара Которчевића и Славице Зељковић.
Потом су представнице сва три одељења 12. разреда Бојана Младеновић, Босиљка Фекете, Љиљана Ковјанић и Ана Добрић прочитале своје говоре на српском и мађарском језику. Овом приликом издвојићемо детаљ из беседе Бојане Младеновић, 12.б разреда: „Одавде свако почиње да трага за својом срећом. Са овог места одлазимо, свако својим путем, свако своме циљу. Желим вам сву срећу, заиста, и да једног дана, када се опет видимо, чујем да су неки од вас постали лекари, архитекте, инжењери или пак оперски певачи у Миланској Скали. Ова животна епоха се затвара, али креће и ново поглавље, у ком можда нећемо бити ми, неће бити буђења у нашим домским собама, заједничког ручка за оним нашим столом, али ће увек остати сећање на нас. Ми који смо били знани као миран разред, разред пун филозофа, али опет разред добрих људи које ћу чувати на дну свог џепа ма где год се расули по свету.”
После дирљивих речи присутнима и слављеницима обратила се директорка др Јованка Ластић која је поред осталог рекла и следеће: „Драги матуранти, поштовани родитељи драги гости, опет смо ту на овој бини. Увек смо пуни узбуђења и веома је тешко говорити. Не знам како се вама чини, али мени се чини да ових четири године једне генерације траје све краће и краће. Као да је јуче било када су неки од вас полагали пријемни испит. (...) Ово што сте код нас научили нисте могли нигде другде на свету да научите, не зато што сми толико паметни, добри и савршени, знамо да нисмо. Једноставно цела прича наше школе, постојање наше школе овде у Мађарској, ваша заинтересованост да дођете код нас, а и за оне који су већ наши ђаци били, да се упознају и са вама и са целом причом, мислим да чине једну целину. Врло је важно да имате један чврст систем вредности којим ћете кренути у живот, и ако се држите тог система вредности сигурно ћете успети.”
После беседе директорке Српског забавишта, основне школе, гимназије, колегијума и библиотеке „НиколаТесла” у Будимпешти следио је програм 11. разреда. Једанаестаци су свој програм осмислили као мозаичну представу о сусрету бивших ђака који се присећају минулих гимназијских дана и припреме за тадашњу „Предају пантљика”. Софија Цветковић, Софија Трифуновић, Димитрије Мановски, Ана Русмир, Обрад Дабовић и Лука Балаж су одлично глумили бивше ђаке. Прво су се присетили модерног плеса који су овом приликом извели Ана Вулетић, Јаков Иваница, Дејан Јунгић и Марко Балажевић. Одмах иза њих Марта Јовановић је својом рецитацијом песме Мирослава Антића „Неповратна песма” просто очарала публику. Затим су кошаркаши Алекса Југовић, Петар Јовић, Милан Вукичевић, Душан Ачански, Вељко Ђокић су подсетили на успехе наших младих спортиста. Одмах после новог присећања приказан је час фолклора. То је био прилика да се покаже како многи наши ђаци не успевају да науче ни основне кораке кола. Бројни су одустали, али зато су мајсторски одиграли Велико коло Вељко Круљ, Тамара Зечак, Александра Поповић, Борислава Цуцић и Лазар Мандић.
При крају програма Душан Ачански је на гитари извео дивну мелодију Исака Албениза „Астуриас” коју су, нимало случајно, прекинуле девојке Ленка Кипријановић, Андреа Аксентијевић, Теодора Шобот, Марта Јовановић, Тамара Зечак, Борислава Цуцић и Мила Божић. Оне су том приликом приказале занимљиву кореографију и отпевале у пратњи Душанове гитаре популарну песму „Пољупци” од Фламингоса.
Програм једанаестака завршен је беседом Теодоре Радан и Дениса Копуновића на српском и мађарском језику из којег издвајамо: „Погледајте! Сада стојите поносни, и испред себе видите успех, и пријатеље за цео живот. Успели сте да догурате до овог дана, који сте пре четири године себи зацртали као највећи циљ. Сада већ хитате ка оним вишим циљевима, а ми знамо да сте спремни за то, јер Боже мој, преживели сте СОШИГ, а то значи ништа вам више не може тешко пасти! Без суза, ваша књига звана „Живот” се наставља, једино се окреће једно ново поглавље, а ми верујемо у вас!”
Говор је заједнички плод Ане Русмир, Александре Поповић и Јоване Жугић. Најзаслужнија ученица која је својим трудом и залагањем највише допринела успеху програма 11. разреда јесте Јована Жугић.
Око целокупне организације и реализације „Предаје пантљика”, а посебно око програма 11. разреда, највише се ангажовао професор Драгомир Дујмов, разредни старешина 11.ц разреда.
Затим је следио најузбудљивији моменат вечери – наступ слављеника. Матуранти су фрапантно изводили елегантне валцере и енергичне модерне плесове. Разне, веома успешне кореографије задивиле су многобројну публику.
На самом крају дванаестаци су уручили букете цвећа и пригодне поклоне директорки др Јованки Ластић, заменицима Ксенији Сушић Марков, Јулијани Которчевић, Аници Пандуровић, разредним старешинама, и кореографима Ани Маргушић, Душану Вуковићу и Еви Кардош. Овде ваља истаћи да су кореографију плесова 12.а разреда осмилиле и увежбале ученице Габријела Варади, Нина Кнежевић и Лара Камаси.
Незаборавно вече завршено је заједничким плесом матураната и њихових родитеља.