Анастасија Савић, 9/а разред
Aкција – чувајмо природу
Поводом међународног „Дана без отпада”, који се обележава 30. марта, ученици деветих разреда и педагози Српске гимназије „Никола Тесла” у Будимпешти, у суботу 1. априла дали су свој допринос очувању околине.
Предвођени професором Лазаром Которчевић, у пратњи Гордане Ђерђ, управнице Српског ђачког дома, професора Верице Симић и Кристијана Енгија стигли смо у Ловру да заједничким снагама очистимо шуму и обалу Дунава. На нашу велику радост придружио нам се и наш, сада већ бивши разредни старешина, професор Кристијан Енги. Пре поласка на чишћење, посетили смо ловрански српски православни храм, који слави Пренос моштију Светог Николаја мириклијског чудотворца где смо дочекани и упознати са историјатом храма. Потом смо кренули према шуми, те се раздвојили у три групе да би лакше и ефикасније обавили рад.
Ходајући кроз шуму били смо одушевљени лепотом природе, али што смо дубље улазили у шуму, били смо разочарани људским немаром према природи. Наилазили смо на разноразни отпад, који смо извлачили у сакупљали. Трудили смо се да што више смећа изнесемо и да што већи део шуме очистимо. На крају дана, уморни, али уједно и срећни, видећи резултат нашег рада, колико смо отпада сакупили, схватили смо да је ово само почетак, да нас чека још много посла и да ће овај наш пример, уродити плодом да људи не бацају смеће у природу већ на одређене депоније.
Самоуправа села Ловра послужила нас је ручком у месном Дому културе, где смо се одморили и дружили, а затим смо кренули својим кућама. Поносни смо што смо били део овако дивне акције.
Још једном бих и овим путем позвала људе да савесно чувамо природу уз ове поучне речи: „Не остави ништа осим отисака стопала и не понеси ништа осим утисака и сећања!”
У повратку за Будимпешту посетили смо српски манастир Успења пресвете Богородице у Српском Ковину где нам је о историјату ове јединствене православне светиње говорио о. Андреј, архимандрит манастира.
Comments