Д. Д.
Завршени овогодишњи матурски испити
Дана 3. маја са почетком у 8.30 часова у аули Српског забавишта, основне школе, гимназије, колегијума и библиотеке „Никола Тесла” у Будимпешти окупљеним матурантима обратила се директорка др Јованка Ластић која је у свом краћем обраћању говорила о правилима и реду полагања маурских испита. Директорка је упозорила кандидате да се стриктно придржавају свих законских регулатива током писања писменог дела испита зрелости. Потом је Кристина Бекић, заменик директора прочитала именик матураната и саопштила који кандидат у којој ће учионици полагати матурски испит тога дана. Током матуре директорство је испоштовало свe законске обавезе уведене због постојеће пандемије. Тако је у свакој учионици могло да буде присутно највише девет ђака, тиме су уважена и правила социјалне дистанце. Професори који су надзирали полагање писмених испита носили су заштитне маске, а обезбеђена су и средства да дезинфекцију.
Према одлуци мађарске владе ове године је због пандемије Covid-19 одржан само писмени део матуре. Велика већина ђака је са олакшањем и с нескривеном радошћу примила ову по њих веома позитивну вест. Овом приликом уведена је још једна новина. Наиме, прве недеље матурски испити су почели у 9 сати. Друге недеље су испити из спрског језика и књижевности сат раније.
Првога дана матуранти, укупно 65 ђака, полагали су мађарски језик и књижевност или мађарски као страни језик. Следећих дана следили су испити из математике, историје и енглеског језика. По казивању матураната најтежи испит им се учинио тест из историје док са осталим предметима није било већих потешкоћа.
Писмени део матуре из српског језика и књижевности започео је у понедељак 10. маја са почетком у 8 часова.
Први део писмене матуре средњег нивоа из српског језика и књижевности састојао се из разумевања текста и писања аргументације. Овај пут матуранти су требали да прочитају и дају одговор на тему: „О очевима и шпијунима”. Главни јунак овог текста био је Петер Естерхази, али су у њему споменути и Данило Киш, Сава Бабић, Бела Хамваш и Лајош Зилахи.
Затим су кандидати могли да бирају између још два задатка аргументације и функционалне писмености: „Електронски дневник не може да замени лични контакт између родитеља и деце, наставника и ученика, ни између родитеља и наставника. Он служи чисто административним пословима” или „Напишите мотивационо писмо уз пријаву на следеи оглас: Тражимо дистрибутере (препродавце) за овиђење нове спортске опреме”. За решавање првог дела писменог испита ђаци су имали на располагању 90 минута.
У другом делу писменог испита матурантима се пружала могућност да бирају између две понуђене теме. За решавање овог другог дела писменог матурског испита кандидати су имали 150 минута. Први задатак је носио назив: „Књижевна анализа”. Прва тема је била песма Алексе Шантића „Претпразничко вече”. Задатак је био: „Прикажите однос прошлости и садашњости у песми, какву симболику имају старински реквизити, мириси и звуци, како оне повезују два времена. Како се песник ослобађа своје усамљености?”. Друга понуђена тема је била „Књижевна паралела”, тачније „Представите разлике у поетском језику Десанке Максимовић и Вска Попе. Каква стилска средства они користе и какав је њихов однос према језику?” Матурантима су дате песме Десанке Максимовић „Пролетња песма” и Васка Попе „Коњ” и „Патка”.
Матуранти су махом одабрали за тему писменог испита анализу песме Алексе Шантића.
Према изјавама матураната може се закључити да овогодишње теме из српског језика и књижевности нису биле тешке. Тако се већина њих нада позитивним резултатима.
Матурски испити су прошли без икаквог проблема, уз стриктно уважавање постојећих законских правила и прописа.
Comments