top of page

НИКОЛА ТЕСЛА

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум

Архива

Српско забавиште, основна школа, гимназија и колегијум „Никола Тесла” 

1074 Будимпешта, Трг ружа 6-7
тел: +36-1351-6550 факс: +36-1351-6554
e-mail: kontakt@nikola-tesla.hu

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

© 2016 Nikola Tesla Budapest

Последње вести
Д.Д.

Успешно приређен Божићни програм на Тргу ружа

По устаљеној традицији у Српском образовном центру „Никола Тесла” у Будимпешти пре зимског распуста обавезно се приређује Божићни програм. Од самог настанка наше самосталне Српске школе у мађарској престоници професори и ученици се труде да чувају и негују богату традицију српског народа.


Током преподнева тог тмурног 11. децембра у сали за физичко васпитање приређена је манифестација у којој су учествовали бројни ученици Српске основне школе и гимназије „Никола Тесла”. На самом почетку у веома лепо уређеном и декорисаном амбијенту присутне су поздравиле Јана Шошић и Тијана Мајданџић ученице 10./б разреда. Оне су између осталог прочитале и следеће мисли: „Сматрамо да је неговање народне баштине од посебног значаја за очување и јачање српског националног идентитета у Мађарској па и много шире! Данас смо сведоци великих промена у свету, а поготово на старом европском континенту. Тако се и значај свих наших празника, а међу њима и Божића, у многоме мењао, изкомерцијализовао. Но, те промене нису од јуче. Ево шта је о томе забележио велики српски књижевник Милош Црњански давне 1955. године!”

Из Црњансковог чланка издвајамо овај део:

„У хришћанској Европи, божићни празници ни издалека нису оно што су некад били. То више није празник детета рођеног у Витлејему чија су колевка биле јасле. То је сад више празник некаквог брадатог џина из шуме, окруженог снегом, обувеног у чизме, који у друштву патуљака путује санкама које вуку јелени. Он је нека врста уображенка, који кипти од здравља, а торба му је увек пуна поклона за децу.


Његов празник се на крају претвара у Нову годину, попримајући димензије правих оргија и пијанки, на којима сви носе кловновске шешириће и звезду краљице из бајки.


Уместо мирне витлејемске ноћи, њених звезда, штале и јасли окружених кравама, теладима и кротким магарићима, Божић се претворио у велики комерцијални празник за који свако треба нешто да поклања и очекује да и сам добије поклон. И све то не дешава се без хипокризије, лукавства, па и лажи. Велики празник рођења оног коме су долазили са Истока да би се пред тим дететом поклонили краљеви и мудраци, претворио се у огромну пијацу на којој трговци продају више него током читаве године. Уместо умилне песме која је позивала на мир и љубав међу људима, одзвањају хици и звук запушача са шампањских боца. Хришћански Божић био је чврсто утврђен, онако како се утврђују све велике светковине у животу човека. Уочи Божића, на Бадње вече, а не раније, почињао је празник у свим породицама. Видљиво је да атеистички начин празновања Божића све више осваја терен у свету, а посебно у Европи.” Новац је господар нашег времена и преко њега може да се добави и купи све. Материјализам је карактеристичан чак и за празновање оног који се родио у Витлејему, у штали, јер „није имао где другде да спусти главу“.

Сав западни свет прославља Божић у знаку материјалних добара и та тенденција обожавања Златног Телета појављује се такође и на Истоку, чак и код атеиста. Божић је престао да буде празник Онога ко је рођен у јаслама. Ни на једном другом месту, сем у Риму, не виде се коњушница са јаслама, Девица Марија са тек рођеним Исусом Христом, магарац и мудраци са Истока. Уместо Исуса Христа, централна фигура је „Божић Бата”...”


После критичких примедби Милоша Црњанског ученице су своје обраћање завршиле овим речима: „Без обзира на на све новотарије и промене у свету наша школа у Будимпешти ипак наставља своју мисију очувања наших лепих обичаја, па тако и Божића. Из године у годину талентивани ученици приказују пригодни Божићни програм.”


Овај пут присетили су се обичаја који се везују за Бадње вече!


После уводних речи уследиле су рецитације веома симпатичних основаца Ноле Чоловић (1. разред), Миле Бадонич (2. разред), Ангелине Радовановић (3. разред), Максима Камбера (4. разред). Одмах потом хор основаца под диригенстком палицом професорке Оливере Младеновић Мунишић отпеваo je традиционалну песму „Божић, божић благи дан”.


Након лепо изведене песме Хана Гилањи, ученица 9/ц разреда, веома је изражајно одрецитовала песму „Бадње вече” од Душана Васиљева.

Затим су на сцену ступиле Мартина Аксентијевић и Тиса Васиљевић, ученице 9/ц разреда. Оне су прочитале пригодни текст о дану рођењу Исуса Христа, из које издвајамо: „Према Библији, Исус Христос је Син Божји, којег је родила Дјева Марија благодаћу Светог духа у граду Витлејему. Цар Август је заповедио пописивање становништва, па су тако Јосиф и Марија из Назарета кренули у Витлејем. Због гужви нису могли наћи место у свратиштима па су на крају преноћили у пећини пастирској или штали, где се Исус родио. Анђели су пастирима дојавили вест о Исусовом рођењу, па су први видели дете. После је звезда репатица довела света три мудраца да се поклоне Исусу Христу.”


Ради боље илустрације пуштен је и кратак исечак из филма који приказује долазак мудраца са Истока. Програм је затим настављен са приказом народних обичаја, уношења бадњака и простирања сламе по кући, бацање ораха у четири угла собе и молитве. Фамилију која прославља Божић одглумили су Матеја Лазовић, Катарина Бодирожа, Јована Бандулаја и Константин Дамњановић, ђаци 9/ц разреда.


Хор је успут веома лепо отпојао песму „Ој Бадњаче, Бадњаче” улепшавши своју појку свирањем у ксилофоне и фрулу.


У северним деловима нашег народа постоји обичај ношења Вертепа. То је део наше лепе народне усмене баштине. Деца током Бадње вечери обилазе домаћинства и приказују долазак три мудраца са Истока да се поклоне новорођеном Спаситељу.


Ђаци 9/ц разреда Матеја Кнежевић (Ирод), Вељко Љубојевић (Гаспар), Урош Мерњик (Валтазар), Богдан Ћук (Мелхиор), Дуња Илић (пастир), Сара Гудурић (Губа) одлично су извели Вертеп. Учесници су се потрудили да покажу свој таленат. Улоге су лепо одигране а декламације су биле изражајне и лепо артикулисане. На самом крају програма хор гимназијалаца заједно са основцима надахнуто отпојао је тропар „Рождество твоје, Христе Боже наш”.


Програм је тога дана изведен два пута. Посебно за основце и за гимназијалце. Гледаоци су обавезно носили маске ради заштите здравља, а успешно извођење ове пригодне свечаности наградили су бурним аплаузом.


Овогодишњи божићни програм осмислио је и увежбао професор Драгомир Дујмов, разредни старешина 9/ц разреда. Око лепе и пригодне декорације потрудила се професорка Анита Шухајда.



Comments


bottom of page