Д.Д.
Успешно приређен „ФЕСТ и МИР” у Будимпешти
У сарадњи Српског образовног центра „Никола Тесла” у Будимпешти и Земунске гимназије свечано отварање финала Сусрета драмских секција српских гимназија матице и региона под насловом „ФЕСТ и МИР” обављено је 7. априла са почетком 18 часова. У аули Српске школе на Тргу ружа у име домаћина обратила се присутнима директорка др Јованка Ластић која је у својој добродошлици нагласила да је ово први фестивал ове врсте. Она је изразила жељу да се ова манифестација претвори у дугогодишњу традицију. Овде свакако треба истаћи да је селектор Фетивала „ФЕСТ и МИР” у Београду од 22 представе одабрао осам које су затим марта месеца наступиле у београдском позоришту „Пинокио”, од којих су четири најуспелије представе гостовале у Будимпешти.
Те вечери прва представа је била „Судбине у магли” у сјајном извођењу драмске секције Српског образовног центра „Никола Тесла”. Овде ваља напоменути да је представа у режији Зорице Јурковић Ембер, урађена на основу романа „Воз савести” Драгомира Дујмова. После одлично изведене представе уследила је кратка трибина. Том приликом присутнима се обратила Зорица Јурковић Ембер, директорка Српског културног центра „Српски венац”. Она је изразила своје задовољство што се у нашој школи на Тргу ружа приређује финале Сусрета српских гимназија у матици и у региону. Њен сарадник Мирко Митар Кркељић је пак нагласио да је ово почетак годишњег пројекта „Оптација 100”. Писац Драгомир Дујмов је у свом кратком обраћању указао на узроке и последице оптације Срба из Мађарске. Потом је уследио разговор ученика о љубави према отаџбини и о Србима у Мађарској. Одмах иза вечере публика је имала прилику да ужива у фантастичној представи драмске секције Земунске гимназије са насловом „Е представа” коју је режирала Сања Краљевић, професорка српског језика и књижевности. Главна тема ове изузетне представе је била међусобни однос чланова породице и њихово психичко стање, а такође и динамичан, оштар, а понегде чак и комичан приказ актуелних проблема унутар друштва. После завршетка поново је приређена кратка трибина. Разговор је осветлио идеју настанка и суштину представе, а потом се дискутовало о доброј и лошој страни људског бића.
Наредног дана уследио је тамичарски део фестивала. Наступиле су драмске секције Ужичке гимназије и Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић” из Новог Кнежевца. Она прва извела је трагикомичну представу „Породичне приче”, дело Биљане Србљановић, у којој се приказује често насилнички живот на игралишту, где деца у пубертету имитирају своје родитеље и тиме осветљавају сурови свет одраслих налик на шаховску таблу. Драмску секцију Ужичке гимназије воде професорке Хаџи Бојана Јовановић и Ирина Гудурић. Ученици из Новог Кнежевца су пак приказали комад „Три тачке” аутора текста и редитеља Горана Новакова. Суштина представе је била да се укаже на еколошке проблеме и занемарену природу која се плагано али сигурно уништава, док се решење овог важног проблема стално одлаже. После изузетно лепо урађених представа уследио је занимљив разговор између публике, жирија и учесника представа.
Трећег дан наступили су млади драмски уметници из Раче и XIV Београдске гимназије. Ученици Гимназије „Ђура Јакшић” из Раче лепо су одиграли представу „Она и он” у режији Сање Вељковић са којом су пре пар месеци гостовали у Будимпешти. Представа је успешно приказала садашње проблеме са којима се пубертетлије сусрећу, почев од проблема унутар породице, преко опасности друштвених мрежа, па све до лаке доступности опојних средстава и алкохола. Млади глумци су вешто приказали постојеће узроке, последице, али и решења за ове озбиљне проблеме.
Београдски ђаци су приказали интересантну представу „Људи којих више нема” по мотивима дела Иве Андрића у драматизацији и режији професорке Милице Живковић. То је представа која на посве оригиналан начин приказује Андрићеве мотиве и ликове. Они су приказани из једног новог угла, а тиме ова веома успешна представа доприноси новим открићима богатог уметничког света нашег нобеловца.
За победника веома успелог Фестивала српских драмских секција у матици и у региону „ФЕСТ и МИР” проглашена је представа „Породичне приче” Ужичке гимназије. Награде је уручила Александра Јелић, позоришна редитељка. Осим победника и остали учесници су добили лепе поклоне.
Поред такмичарског дела учесници ове лепе и корисне манифестације имали су прилику да се упознају са лепотама Будимпеште као и српског наслеђа у мађарској престоници. Посетили су будимски Табан, српски храм Великомученика Светог Георгија где их је примио парох о. Зоран Остојић, а одмах затим обишли су и легендарни Текелијанум. Следећег дана боравили су у красној Сентандреји где их је дочекао Коста Вуковић, кустос Музеја Српске православне Епархије будимске. Он је младе посетиоце упознао са лепотом Саборне цркве, са драгуљима поменутог Музеја, са причом о легеднарном крсту Цара Лазара, а такође и са повешћу и судбином сентандрејских Срба.
Учесници фестивала су наредног дана обишли Будимску тврђаву и Трг хероја. Потом им је уприличена могућност да посете и Амбасаду Републике Србије.
Comments